הגרפולוגיה היא תורת הכתב, תורה מסודרת ורציונלית, הבוחנת את הכתיבה כהתנהגות המונעת ממניעים מודעים ושאינם מודעים. 
הנחת היסוד של הגרפולוגיה היא כי כל כותב מפתח צורת כתב ייחודית, אינדבידואלית וזו מהווה ביטוי לקווי אישיותו, לכישוריו המנטאליים והחברתיים, למידת הבשלות שלו, לכושר הסתגלותו ולמצבו הנפשי. 
מבחינת המעביד יתרונה הגדול הוא בכך שכמעט לא ניתן לזייף את כתב היד ואין דרך להתכונן לבדיקה הגרפולוגית בניגוד לראיון ומבחנים אחרים. 

ישנן תכונות שקשה לזהות בראיון עבודה וקל לזהות בבדיקה הגרפולוגית, היתרון המובהק לגרפולוגיה הוא בנושא המהימנות. 

הבדיקה הגרפולוגית היא יסודית ומדוייקת, בכל בדיקה נבדקות תכונות אופי רבות, הגרפולוג אינו מנתח את הכתב כ"סימנולוגיה" כלומר סימן גרפולוגי אחד – צורה, זווית כתב היד או גודל המהווה תכונה, אלא מתייחס לכתב כאל דבר שלם, בדיקת תכונת האופי של הנבדק תאושש על ידי מספר אלמנטים גרפיים. רק איבחון הסימנים הגרפולוגיים וצרוף משמעותם יכול להעניק תמונה אמיתית של מבנה האישיות. הפרשנות שנותן הגרפולוג לצרוף הסימנים מתבסס על תיאוריות פסיכולוגיות שונות שעובדו לשפת הגרפולוגיה. 
בכל בדיקה גרפולוגית נבדקות תכונות כמו אינטלגנציה, חריצות, יכולת עמידה בלחצים, יחסי אנוש שאפתנות, מהימנות ועוד. 

לדוגמא, בשביל לקבוע שאדם לא מהימן באופן חד משמעי צריך סימנים גרפולוגיים רבים ביותר, ככל שיש יותר סימנים, האדם פחות מהימן ואז ניתן לאבחן כי הכותב אינו ישר, מגזימן, ערמומי, מעמיד פנים, אינטרסנט ללא יכולת דיווח אמינה בבסיסה. 

הגרפולוגיה שייכת לתחום המבחנים בעלי מרכיבים סימבוליים השלכתיים, וככל מבחני האישיות ההשלכתיים והמקובלים מתבססת על גישת איבחון קבילה בתחומי הפסיכולוגיה הפועלת על פי הנחת הגשטלט – שהשלם הוא יותר מסכום מרכיביו עקב יחסי גומלין הייחודיים והבלתי מדידים המתקיימים ביניהם בעקבות כך ישנה הכרה והערכה ליכולתה של הגרפולוגיה להעריך תכונות אופי בצורה מובהקת ומחקרי תקפות ביחס לגרפולוגיה הראו כי תוצאות הניבוי של גרפולוגים בעלי השכלה מובנית ומבוססת דומות לאלה של פסיכולוגים. 

לדוגמא: במסגרת עבודתי עם מכון שמתמחה במבחנים פסיכולוגים שביקש את שירותי הגרפולוגיים בתיאור פרופיל האישיות ובדיקת מהימנותו, הייתה קוראלציה מובהקת בין הממצאים הפסיכולוגים לחוות הדעת הגרפולוגית שנתתי, אלא שלמבחנים אין מענה לשאלת מהימנותו של המועמד ואילו הגרפולוגיה משקפת את מהימנותו של המועמד ומסוגלת להאיר נורה אדומה במקרה שלא עבר את מבחן המהימנות או שמהימנותו גבולית. 

מזה עשרות שנים משמשת הגרפולוגיה כאחד המבחנים הפופולריים, הגרפולוגיה מהווה אחד הכלים והנפוצים בשרות התעסוקה במיון ואיבחון עובדים. מיון עובדים כרוך במערך קבלת ההחלטות שהגרפולוגיה משמשת כלי תומך בה. 
סקירות מקיפות מצאו כי הראיון האישי – מהימנותו ותקפותו ככלי מיוני נמוכים ביותר, הוא מהווה מצב מלאכותי ושהתרשמות המראיין היא במידה רבה מגורמים לא רלוונטיים לסיטואצית המיון, הוא מכיל מקור הטיה לכן השילוב של ראיון אישי, אבחון גרפולוגי והמלצות ממעבידים קודמים (שגם אליהן צריך להתייחס באופן זהיר) מהווה מסלול סינון יעיל במרבית המקרים. 

השימוש בגרפולוגיה, ככלי הערכה במיון עובדים, נעשה באופן גלוי תוך שמירה על שקיפות – אם על ידי חתימה על טופס הבדיקה של המועמד. לפי תקנון האתיקה – המעסיק מקבל מהגרפולוג רק מידע רלוונטי לתפקודו של הנבדק המוצע לו, הדוח הגרפולוגי שמקבל המעביד הפוטנציאלי נותן מידע על הכותב כפי שהוא מתפקד ביומיום ולא מעבר לגבולות התאמתו התפקודית. 
הגרפולוג מחוייב בדיסקרטיות, שמירה על צנעת הפרט והגנה על כבודו ועליו להתריע בפני המעסיק שלא לחשוף ולעשות שימוש לרעה במידע שמועבר אליו. 

תקנון האתיקה אוסר על הגרפולוג לייעץ לאנשים כיצד לתקן את כתב ידם על מנת להגדיל את סיכוייהם להתקבל לתפקיד מסויים, לא ניתן להתכונן למבחן הגרפולוגי וקשה מאד לשנות אלמנטים בכתב היד, אין זה כך לגבי המבחנים הפסיכומטריים, שכידוע הוקם לגביהם מערך עיסקי נרחב המאפשר לבעלי אמצעים ללמוד כיצד לשפר את תוצאות איבחוניהם. לפיכך הגרפולוגיה היא הכלי הפחות מפלה על בסיס סוציו-אקונומי מבין כלי המיון התעסוקתי. 

במגזר הפרטי והאישי נעזר הקהל הרחב בשירותם של הגרפולוגים לצרכי ייעוץ אישי והכוונה מקצועית. כמו-כן נעזרים פסיכולוגים חינוכיים ותעסוקתיים אשר עובדים במסגרות פרטיות, באבחונים גרפלוגיים ככלי נוסף למבחנים האחרים בהם הם משתמשים. 


קראו עוד על: 
אבחון גרפולוגי ויתרונותיו למנהלים, מנהלי משאבי אנוש ומנהלי השמה
הכוונה מקצועית באמצעות גרפולוגיה 
גרפולוגיה לעסקים 
גרפולוגיה לעסקים – אבחון רמת האמינות והמוסר בהשמת עובדים 

מכון פארן, בהנהלת מיכל פארן, קיים מעל 20 שנה ומתמחה באבחון גרפולוגי, הכוונה מקצועית, הכוון לימודי תעסוקתי וכן מייעץ למוסדות, ארגונים ולקוחות פרטיים. נשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא הקשור להשמת עובדים, מיון עובדים וקבלת עובדים בכירים לתפקידים חשובים ורגישים