יש חיים פעילים גם אחרי גיל 60 ואחרי הפרישה לפנסיה! הדבר החשוב הוא להתכונן לכך מראש.

 

יש אנשים בעלי ביוגרפיה וקריירה מכובדת של תפקידים בכירים וחבילה מפוארת של כישורים שהפסקת עבודה בשבילם הינה משבר וזו אינה אופציה עבורם. הם אנשים בשלים ומנוסים שסיימו את שלב גידול הילדים, הם רגועים מתמיד ורוצים ליישם את היידע שצברו לאורך שנות הקריירה הארוכות.

בישראל חיים כיום מעל 700 אלף איש בגיל 65 ומעלה והם מהווים 25% מכוח התעסוקה בישראל ומרביתם אינם מועסקים בשום מסגרת תעסוקתית או התנדבותית והם מוצאים עצמם בשולי החברה, שאין להם מה להציע והם נהפכים לשקופים בעיני החברה ומעמדם משתנה בן לילה.

 

את בני גילאי ה- 60+ מאפיין הרצון, הצורך והכשירות לעבוד, אולם הבעיה היא שאין הרבה שרואים את היכולות והכישורים הללו ומוכנים לעשות בזה שימוש.

לעומת הצעירים הניידים, הקופצים לעיתים ממשרה למשרה, בני השישים ניחנו ביציבות בעבודה, שיקול דעת, מתינות ויכולת לרוץ למרחקים ארוכים.

המבוגרים לא תמיד מבינים את השוק, הם לא הפנימו את השינויים שחלו בהם עצמם ובשוק העבודה ואינם מעורים בגורמי התחרות המרכזיים – הצעירים והטכנולוגיה. מצד שני, הם אינם רוצים לשבת בבית ולהתנוון, הם בעלי צורך להישאר בשוק העבודה, להישאר רלוונטיים ולהרוויח כסף, כי רבים מתקיימים מפנסיה שאמורה לפרנס משק בית וילדים גדולים שלעיתים עדין זקוקים לעזרה.

נושא הפרישה מעסיק גברים ונשים כאחד. יצא לי לפגוש נשים רבות שנמצאות לפני פרישה והן מלאות מוטיבציה, נסיון ורעננות, הן חושבות שימצאו עבודה בקלות ולכן שולחות קורות חיים למשרות מתאימות ביותר אולם מגלות כי מתעלמים מהן, הדבר לצערי, קורה גם לגברים והתוצאה היא תסכול ולעיתים אף דיכאון וכעס על הסביבה.

לאחר פגישות עם אנשים רבים הנמצאים לפני פרישה, או כאלה שפרשו מעבודתם, לעיתים מתפקידים בכירים ביותר, אני יכולה לומר שאין כיום גופים המכינים את המבוגרים הללו, בגילאי 60+ או הפורשים לפנסיה למצב הלא נעים, שהעולם מחפש צעירים, שאף אחד כמעט לא מחכה להם, שלא מעוניינים בכישורים שלהם. אנשים שפעם היו מנהלים בכירים, אין כמעט גוף ממשלתי המכין ומלמד אותם כיצד לחפש עבודה, איך בכל זאת להיות מוזמן לראיון עבודה ולהצליח בו.

תהליך הפרישה הוא לא עניין של מה בכך וכמו שצריך להתכונן לכל פרק בחיים, לדוגמא לעבור בשלום את גיל המעבר, לשמר ולשפץ הזוגיות, מומלץ  להכין תכנית לקראת הפרישה הן מנטלית, נפשית והן פרקטית ולא לחכות שמישהו יעשה זאת בשבילכם. חשוב לבחור מסלול חיים ולעצב העתיד והמשך החיים, עוד לפני שהגעתם לגיל הפרישה. כי בחירה לא נכונה, פאסיביות או חוסר הכנה לקראת הפרישה עלול להשפיע באופן שלילי על הפורש.

במקומות עבודה רבים החלו להבין את החשיבות של ההכנה לפרישה, והעובדים זוכים להסברים והרצאות מפי אנשי מקצוע. הדבר ראוי לציון וכדאי מאוד שיימשך ואף יתרחב. אולם מנסיוני, ההרצאות אינן מועברות באופן אישי ואינן מתמקדות ביכולות האישיות של כל אדם. כמובן, מפאת חוסר זמן ותקציב לכך. לכן, שוב, אני ממליצה לא לשבת בחיבוק ידיים אלא לפעול בעצמכם. מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע על תכנית לקראת פרישה – שתסייע בפיתוח המשך הדרך ומיצוי הכישורים והיכולות שלכם בהתאם לנתונים האישיותיים וצרכי השוק.

היועצים, בעלי המקצוע יתנו הצעות קונקרטיות, אופציות לפיתוח תחומים חדשים והתנסויות חדשות על מנת לחולל שינוי ולמצות בצורה אופטימלית את המשך החיים ולא להרגיש לא רלוונטיים או לשקוע בדיכדוך.

 

אבחון גרפולוגי אישי שיכין אתכם לפרישה ולהמשך חיים אקטיביים ומלאים

  • האיבחון הגרפולוגי האישי, לדוגמה,  מציע ייעוץ והכנה מוקדמת לקראת פרישה. הייעוץ ניתן לגילאי 57 + וכולל איבחון אישיותי, תמונה כוללת ומקיפה של האישיות, פירוט היכולות, הכישורים, מקורות הכוח והתחשבות במקורות הקושי.
  • בהתאם לאיבחון ניתנת תכנית הכוללת הצעות קונקרטיות הן אישיותיות, הן לימוד נושא, תחום חדש שיהווה אלטרנטיבה תעסוקתית המתאימה לצרכי השוק והן הצעות תעסוקתיות והכוונה מקצועית למי שיכול "לקפוץ ישר למים".
  • האיבחון מאפיין את הכישורים של הנועץ בבחירה שלו להיות עצמאי או שכיר ומסייע לו לנתב הדרך שלו להשתלבות חדשה בשוק העבודה.
  • האיבחון סולל את הדרך לאופציות חדשות של לימוד נושא חדש, פיתוח תרבות הפנאי, הכישורים המשניים על מנת שימצה את היכולות, ההעדפות והכישורים ויהיה מאושר, מסופק ומשמעותי.

 

אני רוצה לספר לכם על שתי נשים שהגיעו אלי לפני הפרישה וקיבלו יעוץ אישי על סמך אבחון גרפולוגי וניתוח כתב היד. ההצעות שקיבלו היו ספציפיות והותאמו להן, לכישוריהן ולרצונות שלהן:

 

א.ח, בת 62, היא אישה שבאה אלי בסמוך לפרישתה מהעבודה, מאופיינת בהיותה אינטלגנטית, פעילה, מלאת אנרגיות לצד חששות וחרדות איך תממש עצמה ותמלא את חייה לאחר הפרישה לפנסיה.

תיארתי בפניה את האישיות שלה כמו צייר המצייר פורטרט, תיאור שמתאים למצבה הנוכחי בהווה, נתתי לה הצעות מנומקות וספציפיות לה, להתמודדות עם המצב החדש בעתיד בהתאם לפרופיל האישיותי שלה ולרצונות ואהבות שלה.

היא קיבלה הצעות בנושא תעסוקתי, הצעות יישומיות פרקטיות, ניתבתי את דרכה לעצמאות, להדרכה, לייעוץ, וכן הצעות לפיתוח תרבות הפנאי על מנת למלא את החיים במשמעות.

א.ח קיבלה רעיונות, הצעות ספציפיות לצד שימת דגש על המודעות שלה לכוחותיה ויכולותיה וזאת על מנת לחולל השינוי בצורה האופטימלית.

לאחר תהליך האיבחון והייעוץ הגרפולוגי היא הודתה לי מאד והתוודתה שהיא מרגישה כיום שיש לה הכוח למנף את הידע והנסיון שצברה עם רעיונות חדשים, יישומיים ופרקטיים, היא מרגישה שהיא  יותר מוכנה להשתלבות בתקופת הפרישה ולמיצוי יותר גבוה של יכולות וכישורים על מנת לחיות החיים בסיפוק ובאושר.

 

סוניה הגיעה אלי בגיל 57 לאחר 12 שנה של עבודה באותה משרה וחששות לגבי העתיד והפנסיה שבאופק.

ניתחתי את אישיותה הרבגונית וייעצתי לה לפתח קריירה אלטרנטיבית, למצות את הצדדים האסתטיים, היצירתיים שבה על מנת שתוכל לעסוק בעיסוק המישני, היצירתי, פיתוח הצד העצמאי שבאישיותה.

הכוונה להכשיר את הנועץ לפני תקופת הפרישה ללמוד נושאים חדשים שלא העז במשך חייו, לעסוק בעיסוק במקביל לעיסוק המרכזי ושיהווה עיסוק בהמשך, בעתיד לאחר הפרישה.

סוניה באה אלי במצב של עייפות נפשית ויצאה מחוזקת, היא הודיעה לי שנרשמה ללימודים שייעצתי לה, קיבלה כוחות מחודשים ליישום התכנית ואופציית השתלבות בשוק העבודה באופן שיתאים גם לפרק הפרישה.